קבלו את רשימת המיזמים שישתתפו בהאקתון שלנו

להתאשר- ללכת. להתבונן. להתחבר

הליכות וסיורים משותפים מעודדים אנשים לחלוק סיפורים, להכיר את הקהילות בסביבתם ולהשתמש בהליכה כדרך להתחבר עם שכניהם.

מטרת המיזם היא לספר ולחבר: דרך סיורים בישובים, סיפורי מקום והתבוננות

במרחב שלנו (בתוך הישובים ומחוצה לו). נוכל כך למצוא חוטים המקשרים אותנו זה לזה, כל אחד ליישובו וכולנו- למועצה האזוריתו לתנועה הקיבוצית.

בהאקתון נבחן 3 רבדים אפשריים לפעילות- א. פנים קיבוצי: הליכות וסיפורים המיועדים לקהל מקומי, במטרה להעמיק את החיבור למקום ואת הקשר הבין דורי. ב. רחבי המועצה ובין הקיבוצים: סיורים שמטרתם להעמיק את ההיכרות בין הישובים ולחדד זהות מועצתית ותנועתית. ג. אזורית: מפגשים המספרים את סיפורי הקיבוץ במטרה להנגיש את המרחב הכפרי למרחב העירוני שבסביבתו (ואולי גם להפך), תוך שבירת חסמים והתנגדויות בין קבוצות באוכלוסיה הכללית.

המיזם מבוסס על מודל קיים בשם הליכות ג׳יין, ומביא את רעיון סיפור סיפורי המקום, חיבור וקשר בין אנשים, שימור מורשת, יצירת גאוות יחידה מועצתית ואזורית  והעמקת הקשר הבין דורי- אל תוך המרחב הכפרי.

מוזמנים להצטרף למעגל השיח ולהתחבר 

יסמין אסף

 

מיזם בוגרי שבילים מחזור ב

בשנים האחרונות ישנה התעוררות צעירה בקיבוצים בכלל ובתנועה הקיבוצית בפרט. כחלק "מתוכנית שבילים", עלה פעם אחר פעם נושא "הניתוק" השורר בין הקיבוצים בארץ בתחומים שונים והצורך לחבר את הקיבוצים בשנית. הפלטפורמה שלנו מציעה להחזיר עטרה ליושנה, לאגד את הקיבוצים לגוף אחד וליצור תשתית חזקה של הקיבוצים בארץ. איך אנחנו נעשה את זה? שיתוף מידע שוטף בין קיבוצים על תהליכים (תוך וחוץ קיבוציים) שהניבו תוצאות חיוביות, יכולת מסחר ישירה בין קיבוצים בכל רחבי הארץ, קידום עסקים קטנים בקיבוצים, יצירת הווי תרבותי עם הטבות לקיבוצים כו, אך בעיקר, אנו רוצים ליצור תנועה וקהילה קיבוצית חזקה ומחוברת שכוללת את כלל הקיבוצים בארץ. אנו רוצים לאחד את ההון האנושי שיש לקיבוצים להציע וליצור שיתופי פעולה בין הקיבוצים השונים ובין הקיבוצים לתנועה הקיבוצית, שיתופי פעולה שבבוא העת יוכל לשמש את קהילת הקיבוצים לקידום האינטרסים שלהם (ביטול הגבלת הבנייה בקיבוצים, תחבורה ציבורית נוחה מהקיבוצים החוצה, קידום הקמת בתי עסק באיזורי הקיבוצים- קיבוצים הם בפריפריה- ועוד)

בוגרי שבילים ב

 

קונסנז

היא פלטפורמה ליצירת הסכמות. אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור כל חברה אנושית הוא להבין מה הוא הרצון המשותף לקבוצה ולהבחין בינו ובין הרצונות הפרטיים שאינם משקפים את האינטרס הכללי. קונסנז מאפשרת לכל קבוצה בכל קנה מידה - מקהילות של כמה עשרות חברים ועד לערים של מאות אלפי תושבים - לנסח את הרצון המשותף במסמך אחד, קוהרנטי וברור, ובאופן שקוף ודמוקרטי. הדרך שבה זה מתבצע היא באמצעות דיון אינטרנטי מסוג חדש לגמרי. בשונה מאופן הדיון ברשתות החברתיות, בקונסנז הדיון אינו מתפזר בין אינספור תגובות אלא מתכנס סביב מסמך שנערך בצורה שיתופית ודמוקרטית, באמצעות שילוב מנגנוני הצבעה עם כלים של דיון. כך קונסנז מאפשרת להבחין בין נושאים שעליהם ניתן להגיע להסכמה ובין הנושאים השנויים במחלוקת, ולתהליך יש תוצר ברור - טקסט המשקף את הסכמת המשתתפים.

https://consenz.co.il/#/aboutConsenz/kibbutz 

 

אהרון פורת חברת איניגו

 

Yalla

דמיין מצב שאתה בבית וצריך תרופה מבית המרקחת, אבל הרכב אצל בת הזוג, אתה יודע שמישהו מהיישוב נמצא בסביבה ויוכל לעזור לך אם תבקש, אבל לא יודע מי?

לחילופין כל יום את נוסעת מהיישוב למקום העבודה ויכולה לעזור לאסוף משהו עבור תושב שאינו נייד, תשמחי לדעת ולעזור?

גאים להציג אפליקציה חברתית שנותנת פלטפורמת מסחר חברתית למשלוחים הדדיים (איסוף, הסעה, הובלה) בצורה חכמה, תוך כדי מתן פתרון יעיל למי שרוצה להרוויח כסף "על הדרך" הביתה.

משתלם לעזור – 'Yalla'

איילת הריס

מרכז עם-אדם

המרכז הנו מרחב לצעירים המבקשים להעמיק ולברר את טבע אישיותם. בהשראת הגותו של א. ד. גורדון אנו תופסים את האדם כמורכב מרבדים שונים ההולכים ומתרחבים - מהאישי דרך המשפחתי, קהילתי, לאומי, אנושי וטבעי. התכנית מבקשת להעביר את המשתתפים דרך בירור פעיל ומשמעותי של כל הרבדים השונים הללובשאיפה לייצר יכולת לקבל החלטות נכונות יותר לעצמם בהמשך חייהם וכוחות וכלים להיות גורמים משפיעים בחברה הישראלית. מוקדי הפעילות העיקריים הם עבודה בטבע, לימודים וחיי קבוצה פרואקטיביים, עם דגש משמעותי על עיבוד החוויות השונות.

 

אלחנן לואיס וליאור בן חיים

 

"שמאלtalk" - מדברים שמאל

שומעים, שותים, מדברים.

"שמאלtalk" הינו מיזם חברתי בצורת אירועים המשלבים הרצאה ושיח על הנושאים הבוערים בחברה הישראלית של ימינו מנקודת המבט השמאלית הפוליטית.

מטרת המיזם הינה לאפשר ולפתח לגיטימציה לשיח השמאלי בחברה הישראלית ולתת תשובות בכל תחומי החיים.

המיזם קם מתוך הבנת הצורך בשיח פוליטי שמאלי, הסובל לאורך השנים מדליגיטמציה, דבר שאנו מקיימי המיזם לא מוכנים לקבל. משום כך יצרנו פתרון צעיר, מגניב וישים, המוציא את הסביבה הקרובה מהאדישות ויוצר שיח ער ובועט באווירה טובה בפאב הקיבוצי, בחצר או בסלון הביתי.

בוגרי תכנית שבילים א-ב

העוטף

מי אנחנו

יזמים וחברים תושבי העוטף

הקמנו אפליקציה ואתר אינטרנט שעוסקים בכל דבר שזז בעוטף:חדשות, התראות, אירועים והופעות, עסקים ויזמויות, גלריות,לוחות, טיולים, חינוך, ספורט ועוד.

ניתן במה לאנשים שרוצים להשמיע את קולם / דעתם מישובי העוטף. גם כותבים - אורחים מבחוץ יתקבלו בברכה. נוכל להכיר ולתמוך אחד בשני דרך אירועי תרבות משותפים או דרך הפן העסקי, לוחות בעלי מקצוע וכו. נשתדל לשכנע אתכם לעשות קניות ולצרוך שירותים מעסקים הממוקמים בתוך העוטף, כדי לעזור אחד לשני.

ניצור יחד אתכם, מערכת מידע חדשותית, חברתית, עסקית אזורית של עוטף עזה.

אנו פונים לאנשים שמעניינים אותנו בארץ ובעולם על מנת שיהיו חלק מהכותבים ומביעי הדעה לגבי האזור שאנו חיים בו. מכירים מישהי/ו שמעניין לקרוא מה כותבת? צרו קשר.

מאיזו מפלגה אנחנו?

המקומון הוא א-פוליטי ואינו קשור, נתמך או משתייך למפלגה, קבוצה או רעיון פוליטיים.

למה מקומון?

כי זה מקומי ואישי ושלנו ושום שריפה לא תפחיד אותנו. אנחנו תושביה האמיצים של ארבע מועצות אזוריות: חוף אשקלון, שער הנגב, שדות נגב ואשכול.

באזור העוטף יש התרחשויות רבות מידי יום. נאסוף עבורכם את מה שקורה בעוטף, נשפר את ההופעה ונגיש לכם את כל ההתרחשויות במקומון אחד הכולל את כל האינפורמציה החדשותית והתרבותית בקליק אחד באפליקציה או באתר.

https://youtu.be/CAtpkbkfC8w

גיל בן דוד

 

"בנק זמן"

הבנק הינו חיבור בין החינוך לתרבות ולקהילה בקיבוץ.

מערכת של עשייה חינוכית ואחריות חברתית.

כל זאת על בסיס "בנק זמן" שמטרתו להפסיק לצרוך משאבים חיצוניים ולהשתמש ביכולות שיש בתוך הקהילה. לאפשר ולרתום את כלל חברי הקהילה לקחת חלק בעשייה החינוכית.

           עפר הלפרין

יוצרים מקום

בשנים האחרונות מתחזקת התפישה שכל אחד בכל מקום יכול ליזום התערבות במרחב הציבורי וכך להפוך אותו למקום בעל משמעות וזהות

איך מצמיחים יזמי PLACEMAKERS בקיבוצים?

כיצד לעודד את האוכלוסיה המקומית לקחת אחריות על מקום בחיים היום יומיים שלה. הזדמנות להפגיש את האוכלוסיה הותיקה עם התושבים החדשים ויצירת מקום בעל משמעות וצבעוניות.

מטרת המיזם הוא עידוד שינוי גיבוש זהות ישובית דרך הידיים אצל תושבים זמניים וותיקים.

 

​​מערכת החינוך הבלתי פורמלית

תיעוד מערכי הלימוד הבלתי פורמליות שהוחלו בקיבוצים הן מערכי שיעור לא קונבנציונליים שהצמיחו דורות שלמים של בני קיבוצים, רעיון זה יבדוק מה מייחד את החינוך הקיבוצי משאר מערכות החינוך ואיך ביכולותנו לתעד הכל לדורות הבאים, WIN WIN של פגישה ותיעוד בין סטודנטים וגיל הזהב.

 

לבנת קוץ

 

 

שיתוף כמהות בחינוך- "תיקון עולם – משמעו תיקון החינוך" – יאנוש קורצ'אק

זה למעלה משנות דור שמדינת ישראל מובילה את עולם החדשנות והיזמות הטכנולוגית.

רוב הפעילות החדשנית מתרחשת במרכז הארץ ונראה כי רוב מערכות החינוך אינן מושפעות מהעקרונות המנחים את אותה מהפכה טכנולוגית וחברתית.

השינוי הפרדיגמתי שהוביל את עולם היזמות והחדשנות הוא, ראיית השיתוף כמהות ולא כאמצעי, עולם הדעת המסורתי שהניח שידע מבואי הוא הכרח, הפך את הידע  המבואי לבחירה מותאמת  רב התחומי להכרח לפיתוח חשיבה מורכבת.

בניגוד לתפיסה הרווחת, חדשנות ויזמות אינן שמורות רק לתחומי הטכנולוגיה וההיי טק הן הופכות לאורח חיים ומתפקידם של מחנכים, להבין כיצד הם הופכים להיות סוכנים של המהפכה והופכים את המערכת למערכת מאפשרת שינוי.

מודל חינוכי זה ינסה להפגיש את קבוצות הלמידה, עם העולם היזמות והחדשנות באמצעות עמותת הסאוטאפ ולאפשר תהליך לימודי מוכוון מסגרת ערכית ותרבותית, שיטמיע שיתוף כמהות ויקדים לכל רעיון את השאלה למה?

הכניסה לעולם החדשנות בחינוך דומה למסע וכמו כל מסע אנחנו זקוקים למצפן, למד קורידנטית ולמפה, אך בשונה ממסע רגיל אין לנו מטרת נקודה אלא מבט מרחבי, המסע איננו לינארי הוא דינאמי.

נקודות המפגש משתנות ממפגש למפגש ומתפתחות תוך כדי תנועה. זה מסקרן, זה מאתגר וזה דורש המון שיתופי פעולה. זה נכון לניתוח טקסט, זה נכון לפתרון בעיה מתמטית וזה נכון לבניה של מודלים חברתיים

אהרל'ה רוטשטיין

מיזם תיירות חברתית

בעולם בו מפגשי אנשים עם אנשים הוא מצרך נדיר

אנחנו נייצר מסלולי תיירות חברתית עבור תיירות פנים ותיירות חוץ.

נאפשר להם הצצה לקהילות שלנו בעוטף, לעשייה החברתית הענפה, לנופים, לריחות ולטעמים.

 People To People Unfiltered!

דקל אילון